Novinky muzea Bible

Benefiční koncert v jablunkovském muzeu Bible

11. listopadu
2019

V neděli 24. listopadu 2019 se nevšední prostory Světového muzea a knihovny Bible v Jablunkově na chvíli stanou koncertním sálem. V 16 hodin zde totiž vystoupí křesťanská skupina Qartet z Vojkovic, která se formou benefičního koncertu rozhodla přispět na dobrou věc.

Sociální pomoc dětem na Jablunkovsku

Dobrovolné vstupné bude určeno na projekt sociální pomoci na Jablunkovsku. Výtěžek z předcházejících benefičních koncertů byl zacílen na potřebné rodiny v našem okolí. Jednalo se o pomoc konkrétním dětem, například při úhradě zdravotních pomůcek, oblečení, zájmových kroužků, školních potřeb nebo obědů ve škole.

Koncert pořádá sbor Církve adventistů sedmého dne v Návsí ve spolupráci s odborem sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Jablunkov a se společností ADRA o.p.s.

Loutnová hudba v proměnách staletí

29. října
2019

Přijměte pozvání na jedinečné hudební vystoupení Jindřicha Macka s názvem "Loutnová hudba v proměnách staletí". Můžete se těšit na hudební projekt, který přináší klid, harmonii a prostor k zamyšlení. Koncert se uskuteční v úterý 29. října 2019 od 17 hodin v Muzeu Bible v Jablunkově, vstupné dobrovolné.

Jindřich Macek zahraje několik nádherných skladeb na loutnu z období gotiky, renesance a baroka. Můžete se také těšit na jeho vlastní tvorbu.

Koncert se uskuteční v úterý 29. října 2019 od 17 hodin v Muzeu Bible v Jablunkově, vstupné dobrovolné.

Program

 • Vyšebrodský rukopis
  Pangat odas pariter
  Ey, aetas iam aurea

 • Jistebnický kancionál
  Ježíš, náš Spasitel
  Buoh všemohúcí
  In hoc anni circulo

 • 4 drobné renesanční skladby

 • John Dowland
  Preludium
  Lachrimae
  Lady Laiton’s Almain

 • Pietro Paolo Raimondo
  Toccata I.
  Toccata II.
  Casandra

 • Vicenzo Capirola
  Recerchar secondo
  Padoana belissima

 • Daniel Georg Speer
  Aria
  Sarabanda
  Menuet

 • Giovanni Zamboni Sonáta č. 9:
  Preludio

  Alemanda
  Sarabanda
  Gavotte

 • Jindřich Macek
  Splněný sen z cyklu Životní pouť
  Neklid velkoměsta

 • Jindřich Macek
  Nový život
  Vnitřní boj z cyklu Životní pouť

Kdo je Jindřich Macek

Již v době svých studií získal několik ocenění v kytarových soutěžích, např. 1. cenu v celostátním kole soutěže ve hře na kytaru v Kutné Hoře se zvláštním oceněním poroty za interpretaci barokní hudby.
Kytarovou hru na Konzervatoři v Pardubicích absolvoval u prof. Stanislava Juřici v roce 1993 a pokračoval v téže třídě se studiem hry na loutnu, které zakončil absolventským koncertem v Hradci Králové v červnu roku 1999. Je historicky prvním absolventem oboru loutna na Akademii staré hudby při Filosofické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně ze třídy Miloslava Študenta (2005).

V současné době působí jako ředitel ZUŠ v Havlíčkově Brodě a koncertuje jako sólista i jako loutnista rozmanitých komorních seskupení. Věnuje se také skladatelské práci pro svůj oblíbený nástroj loutnu a vlastní kompozice s úspěchem zařazuje do sólových recitálů i komorních projektů.
Při interpretaci renesančních a barokních písní s doprovodem loutny spolupracuje s mezzosopranistkou Pavlou Fendrichovou , se kterou nastudoval a nabízí čtyři celovečerní koncertní programy - „Milostné písně", „Písně trpělivosti", „Moravská lidová poezie v písních" a „Co se této noci stalo".

Ve vokálně-instrumentálním duu vystupoval také se sopranistkami Helenou Pellarovou, Annou Hamadovou (SK), Evou Rukavičkovou a Janou Novákovou. Příležitostně s loutnou hostoval v pražském souboru Musica Fresca nebo ve smíšeném sboru Moravští Madrigalisté.

Pořádá výchovné koncerty s názvem „Loutna se představuje“ – určené pro žáky ZŠ a SŠ.

Společně s kytaristkou Ivetou Novotnou vytvořil pořad „Struny v proměnách času". V působivém spojení loutnové hudby s mluveným slovem vystupuje v „Alchymii lásky" s panem Alfredem Strejčkem.
V citlivých instrumentacích projektů „Putování krajinou hudby", „Flauto dolce“ a „Flétna a loutna napříč hudebními epochami" účinkuje s flétnistkou Silvií Mechovou. Pořady „Doteky strun a kouzla měchu", „La Brise de France", „In Patches", „Kontrasty", „Poslán jest od Boha anděl", „Renaissance touches", „Close your eyes and listen", „Flos Florum" a „Hudba v myšlenkách Masarykových" připravil s akordeonistkou Jitkou Baštovou.

Zúčastnil se mistrovských kurzů na kytarovém festivalu Mikulov (např. ve třídě P. Steidla, L. Witoszynského, J. Wagnera), ve Valticích (třída anglického loutnisty B. Wrighta) a ve Slovinsku (pod vedením A. Kröpera).
Cenné zkušenosti získal také na interpretačním kurzu japonské loutnistky S. Noiri či Letní škole barokní hudby v Holešově (J. Čižmář).

Podílel se na vzniku audio nahrávky Krajina zpěvu (dětský sbor, loutna), multimediálních CD firmy Fenomen multimedia a.s. (1999-2005), nahrávky Loutnové zamyšlení (2005) a CD s názvem Loutna&Akordeon (2014).

Jeho hru mohlo ocenit italské, německé, švýcarské, finské, slovenské, maďarské, polské, slovinské, chorvatské, lucemburské, holandské a americké publikum. Vystupuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí.
Jmenujme např. Festival duchovní hudby Česká Lípa 2004, Ars Antiqua Europae 2004, Mezinárodní letní škola staré hudby Valtice 2005, Ars Antiqua Europae 2005, Pražské brány 2007, Kampanila 2008, Haydnovy hudební slavnosti 2008, Hofer Konzerte 2010, Hofer Konzerte 2011, Ars Antiqua Europae in Via Gothica 2011, Veselská ozvěna 2013, Na dvanácti strunách 2015, Podlipanské hudební slavnosti 2016, Festival komorní hudby 2016, Načeradecké hudební léto 2016, Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram 2017, Hudební potkávání 2017, Veselská ozvěna 2017, Načeradecké hudební léto 2017 a barokní festival Feste Teatrale 2017, 2018.

Loutnová hudba v proměnách staletí

6. září
2019

Festival Dny umění nevidomých na Moravě je víceoborový festival zrakově postižených profesionálních umělců a souborů, jejichž součástí jsou nevidomí a slabozrací členové. Koná se každoročně již od roku 1995 ve vybraných městech především střední a severní Moravy a Slezska.

Hlavním organizátorem je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, zapsaný spolek (SONS ČR, z. s.), ve spolupráci s krajskými a městskými úřady v příslušných místech, kulturními a školskými zařízeními, místními odbočkami SONS ČR a dalšími subjekty.

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý či slabozraký člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

Jedná se o výstavy, hudební nebo slovesně dramatická umělecká vystoupení nevidomých či těžce zrakově postižených umělců v různých oblastech umění. Jedná se o prestižní akci nadregionálního významu.

Přijměte pozvání na koncert Jazzová setkání, který se uskuteční v pondělí 16. září 2019 od 16 hodin v Muzeu Bible v Jablunkově.

Celý koncert bude možné sledovat také on-line na www.muzeumbible.cz

Stopy folklóru v barokní hudbě

13. června
2019

Vydejte se na letní putování starou dobrou Anglií i Rakouskem-Uherskem. Svěží barokní hudba okořeněná lidově znějícími melodiemi i zemitými tanečními rytmy zazní v nevšední interpretaci plné improvizace a primášských manýr. Podvečer duchovní hudby připravili interpreti Jiří Sycha a Filip Dvořák, v rámci cyklu Hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu.

Koncert se uskuteční v neděli 16. června 2019 od 15 hodin v Muzeu Bible v Jablunkově.

Program

 • Georg Friedrich Händel (1685–1759): Sonáta F dur (Adagio – Allegro)
 • Nicola Matteis (1650–1714 ): Aria Amorosa and Ground
 • Skotské barokní melodie (Braes of Ballandine – Killicrankie – Johnny Cope)
 • Henry Eccles (1670–1742): Ground (variace)
 • Henry Purcell (1659–1695): Ground (cembalo sólo)
 • Turlough O’Carolan (1670–1738): Irské barokní melodie (Carolan´s Cup – Sheebeh and Sheemore – All alive – Sackow´s Jig)
 • Jiří Sycha – Splašený beran
 • Anonymní uherské melodie ze 17. a 18. století

Vstupné

Akce se koná v rámci cyklus Svatováclavských hudebních festivalů.

Těšíme se na Vaší návštěvu také v Jablunkově...

Bible očima dětí - hledáme exponáty

11. listopadu
2019

Muzeum Bible v Jablunkově připravuje novou expozici zaměřenou na děti. Hledáme jakékoliv materiály, které přibližují biblické příběhy dětem a mladým lidem. Budeme také rádi za výrobky dětí na témata související s Biblí a křesťanstvím. Pomozte nám připravit tuto jedinečnou expozici :-).

Hledáme například:

 • dětské Bible nebo biblické knihy pro děti
 • omalovánky, atlasy, mapy, přehledy
 • leporela, skládačky, hry, stavebnice
 • výrobky dětí z papíru, dřeva, sádry, hlíny, látky...
 • případně jakékoliv jiné zajímavosti...
 • v jakémkoliv stavu, stáří nebo jazyku, použité i nepoužité :-)

Zapojte také Vaše děti

Pokud Vám chybí smysluplná inspirace a náplň ve Vaší práci s dětmi, můžete vybrat biblický příběh nebo příběhy a společně je ztvárnit jakoukoliv zajímavou formou. Obohatíte tak připravovanou expozici Muzea Bible:

 • budeme také rádi za výrobky dětí na jakýkoliv biblický příběh
 • mohou to být výrobky z papíru, dřeva, moduritu, sádry, hlíny, látky...
 • můžete s dětmi také namalovat zajímavé obrázky
 • zapojte Vaše děti ve svých školkách

Téma není omezeno!

Bible nabízí velké množství zajímavých a silných příběhů, téma proto není nijak omezeno:

 • zvolit můžete jakýkoliv motiv ze Starého nebo Nového zákona
 • dětské materiály nebo výrobky pak budou součástí jedinečné expozice Muzea Bible

Termín dodání

Termín dodání si zvolíte sami. Samozřejmě budeme rádi za to, aby to bylo co nejdříve :-)

 • expozici bychom rádi otevřeli ještě v roce 2020
 • budeme rádi, pokud exponáty získáme do poloviny června 2020 nebo dle dohody
 • exponáty si můžeme vyzvednout po celé České a Slovenské republice (dle dohody)

Spolupracujte s námi

Spolupracujte s námi také na dalších zajímavých projektech. Neustále hledáme:

Kontakt a více informací

Máte-li jakékoliv dotazy, jsme Vám plně k dispozici.

 • Kontaktní osoba:
  Petr Hamrozi
  Ředitel Muzea a Knihovny Bible
  E-mail: reditel (at) muzeumbible.cz
  Tel.: +420 605 015 604

Koncert pro Muzeum Bible

12. dubna
2019

Přijměte pozvání na koncert křesťanské folkové Skupiny S.R.O. z Frýdlantu nad Ostravicí. Koncert proběhne v rámci předvelikonočního cyklu rozjímání na téma Ježíš Kristus pro náš život, který i v letošním roce probíhá každé předvelikonoční úterý ve Světovém Muzeu a Knihovně Bible v Jablunkově.

Výtěžek z koncertu je určen na opravu poničené střechy Muzea Bible. Budeme rádi i za Vaší podporu. Zajímavý program bohoslužeb s hudebními vystoupeními, zamyšlením a silnými osobními zkušenostmi připravilo vedení města Jablunkova, Muzeum Bible a pořádající církve v Jablunkově a Návsí.

Celý program předvelikonočního setkávání:

Začátek bohoslužeb je v 17 hodin. Jste srdečně zváni do Jablunkova nebo ke sledování přímého přenosu na stránkách www.MuzeumBible.cz


Dobrovolné vstupné pro veřejnou sbírku

Dobrovolné vstupné bude určeno na opravy následků silného větru a poškození částí střechy v jablunkovském Muzeu Bible. Děkujeme za Vaší pomoc s financováním oprav.

Veřejná sbírka na opravu Starého kláštera a Muzea Bible:
2800793837 / 2010

Více informací o možnostech podpory naleznete na:
https://www.muzeumbible.cz/podporte-nas


Minulý ročník

Podívejte se, jak probíhal minulý ročník v Muzeu Bible. K dispozici jsou Vám televizní záznamy jednotlivých setkání. Jsme rádi, že jsme mohli prožít moc pěkné chvíle. Těšíme se i na letošní ročník...

Ježíš Kristus pro náš život

26. března
2019

Přijměte pozvání na druhý ročník cyklu předvelikonočního rozjímání na téma Ježíš Kristus pro náš život, který i letos proběhne každé úterý ve Světovém Muzeu a Knihovně Bible v Jablunkově.

Zajímavý program bohoslužeb s hudebními vystoupeními, zamyšlením a silnými osobními zkušenostmi připravilo vedení města Jablunkova, Muzeum Bible a pořádající církve v Jablunkově a Návsí.

Celý program předvelikonočního setkávání:

Začátek bohoslužeb je v 17 hodin. Jste srdečně zváni do Jablunkova nebo ke sledování přímého přenosu na stránkách www.MuzeumBible.cz


Dobrovolné vstupné pro veřejnou sbírku

Dobrovolné vstupné bude určeno na opravy následků silného větru a poškození částí střechy v jablunkovském Muzeu Bible. Děkujeme za Vaší pomoc s financováním oprav.

Veřejná sbírka na opravu Starého kláštera a Muzea Bible:
2800793837 / 2010

Více informací o možnostech podpory naleznete na:
https://www.muzeumbible.cz/podporte-nas


Minulý ročník

Podívejte se, jak probíhal minulý ročník v Muzeu Bible. K dispozici jsou Vám televizní záznamy jednotlivých setkání. Jsme rádi, že jsme mohli prožít moc pěkné chvíle. Těšíme se i na letošní ročník...