Tips

 • Beskydské sedlo

  Beskydské sedlo
  Sedlo mezi horou Velká Čantoryje a kopcem Velký Sošov je místem, kde lze překonat hraniční hřeben
  Nýdek, Jawornik

 • Trojmezí

  Trojmezí
  Místo, kde přesně se stýkají hranice, leží v korytě zmíněného potoka, a je vidět z dřevěného můstku
  Hrčava, Čierne, Jaworzynka

 • Wisla

  Wisla
  Wisla je perla Slezských Beskyd. Malebný horský region leží ve Slezském vojvodství, poblíž hranic
  Wisla

Places of interest in the area
Beskydské sedlo

Sedlo mezi horou Velká Čantoryje a kopcem Velký Sošov je místem, kde lze překonat hraniční hřeben oddělující Českou republiku od Polska.

Beskydské Sedlo, jak se toto místo jmenuje, je ve výšce 680 metrů nad mořem a spojuje Nýdek a Jawornik.

Z Beskydského sedla vede hřebenovka na Velkou Čantoryji, kde jsou skvělé výhledy na českou i polskou stranu Beskyd.

Trojmezí

Na první pohled je to obyčejná horská paseka, kterou protéká potok. Místo, jakých jsou stovky. Louka za Hrčavou, vesnicí ukrytou v hustých lesích Slezských Beskyd, však skrývá zcela ojedinělé místo. Scházejí se tady hranice tří sousedících zemí, tedy České republiky, Polska a Slovenska.

Místo, kde přesně se stýkají hranice, leží v korytě zmíněného potoka, a je vidět z dřevěného můstku, který spojuje českou a slovenskou stranu. V malé roklině je umístěn hraniční kámen. Na každé ze tří stran je důstojný dvoumetrový žulový monolit se symboly jednotlivých zemí. Posedět je možné v altáncích s ohništi.

Trojmezí je místem pravidelných setkávání obyvatel tří sousedních vesnic.

Cesta z české strany, tedy od Hrčavy, vede mezi dřevěnými domky vesnice, která leží na náhorní plošině tvořené louky a políčky. Z Polska k Trojmezí chodí lidé od vesnice Jaworzynka a ze Slovenska sem vede strmá pěší stezka z vesnice Čierne, která se rozkládá hluboko v údolí řeky Kysuce.

Hrčava byla původně obrannou pevností, která v 17. století chránila Uhry před Slezskem. Dodnes stojí na lesní cestě mezi Hrčavou a Jaworzynkou stará celnice, která chránila hranici především před pašeráky.

Hrčava sousedí s vesnicí Bukovec, kde je nejvýchodnější místo České republiky. Při cestě k Trojmezí nelze přehlédnout dřevěný kostel Svatých Cyrila a Metoděje, nejmladší dřevěný kostel v Moravskoslezském kraji. V lesích nedaleko kostela je ukryta Lurdská jeskyně s léčivou vodou.

Wisla

Wisla je perla Slezských Beskyd. Malebné, horské místo leží ve Slezském vojvodství, v blízkosti hranic s Českou a Slovenskou republikou.

Centrum města leží ve výšce 430 m.n.m. Nejvyšší místo leží ve výšce 1220 m.n.m. na vrcholu Baraní hory, na jejímž úbočí pramení řekla Wisla.

V údolí Černé Wisly se spojují dva potoky, Černá a Bílá Wiselka. Po spojení s potokem Malinka vytvoří královnu polských řek - Wislu.

Wisla je atraktivní místo pro letní i zimní turistiku. Nabízí množství ubytovacích a stravovacích zařízení.

Ve Wisle a blízkém okolí můžete využít mnoho lyžařských vleků, cyklistických i pěších tras nebo využít několik kvalitních welness center.